pcsxr 1.0 - en to it translation catalogue (560 entries)

en:  pcsx [options] [file]
    	options:
    	-runcd		Runs CD-ROM
    	-cdfile FILE	Runs a CD image file
    	-nogui		Don't open the GTK GUI
    	-cfg FILE	Loads desired configuration file (default: ~/.pcsx/pcsx.cfg)
    	-psxout		Enable PSX output
    	-load STATENUM	Loads savestate STATENUM (1-5)
    	-h -help	Display this message
    	file		Loads file
it:  pcsx [opzioni] [file]
    	opzioni:
    	-runcd		Avvia il CD-ROM
    	-cdfile FILE	Avvia un immagine del CD
    	-nogui		Non apre la GUI GTK
    	-cfg FILE	Carica il file della configurazione desiderata (default: ~/.pcsx/pcsx.cfg)
    	-psxout		Abilita l'output della PSX
    	-load STATENUM	Carica salvataggio (1-5)
    	-h -help	Visualizza questo messaggio
    	file		Carica un file

en: %.8X    Current: %u (%.2X), Previous: %u (%.2X)
it: %.8X    Attuale: %u (%.2X), Precedente: %u (%.2X)

en: %.8X    Current: %u (%.4X), Previous: %u (%.4X)
it: %.8X    Attuale: %u (%.4X), Precedente: %u (%.4X)

en: %.8X    Current: %u (%.8X), Previous: %u (%.8X)
it: %.8X    Attuale: %u (%.8X), Precedente: %u (%.8X)

en: &About...
it: &Informazioni...

en: &Add Code
it: &Aggiungi un codice

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Configuration
it: &Configurazione

en: &Controllers...
it: &Controller...

en: &Copy
it: &Copia

en: &Edit Code
it: &Modifica un codice

en: &Emulator
it: &Emulatore

en: &Enable/Disable
it: &Abilita/Disabilita

en: &Freeze
it: &Blocca

en: &Graphics...
it: &Video...

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Language
it: &Lingua

en: &Load
it: &Carica

en: &Load...
it: &Carica...

en: &Memory cards...
it: &Memory card...

en: &Modify
it: &Modifica

en: &New Search
it: &Nuova ricerca

en: &Other...
it: &Altro...

en: &Plugins && Bios...
it: &Plugin e Bios...

en: &Remove Code
it: &Rimuovi un codice

en: &Run
it: &Avvia

en: &Save
it: &Salva

en: &Save As...
it: &Salva come...

en: &Search
it: &Cerca

en: &Sound...
it: &Audio...

en: &States
it: &Stati

en: (Not Set)
it: (Nessuna impostazione)

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: *PCSX*: Black&White Mdecs Only Disabled
it: *PCSX*: disabilita solo i filmati in bianco e nero

en: *PCSX*: Black&White Mdecs Only Enabled
it: *PCSX*: abilita solo i filmati in bianco e nero

en: *PCSX*: CdRom Case Closed
it: *PCSX*: il vano del CdRom è chiuso

en: *PCSX*: CdRom Case Opened
it: *PCSX*: il vano del CdRom è aperto

en: *PCSX*: Error Loading State %d
it: *PCSX*: si è verificato un errore durante il caricamento dello stato %d

en: *PCSX*: Error Loading State %s
it: *PCSX*: si è verificato un errore durante il caricamento dello stato %s

en: *PCSX*: Error Saving State %d
it: *PCSX*: si è verificato un errore durante il salvataggio dello stato %d

en: *PCSX*: Error Saving State %s
it: *PCSX*: si è verificato un errore durante il salvataggio dello stato %s

en: *PCSX*: Loaded State %d
it: *PCSX*: è stato caricato lo stato %d

en: *PCSX*: Loaded State %s
it: *PCSX*: è stato caricato lo stato %s

en: *PCSX*: Saved State %d
it: *PCSX*: è stato salvato lo stato %d

en: *PCSX*: Saved State %s
it: *PCSX*: è stato salvato lo stato %s

en: *PCSX*: Sio Irq Always Enabled
it: *PCSX*: sio irq è sempre abilitato

en: *PCSX*: Sio Irq Not Always Enabled
it: *PCSX*: sio irq non è sempre abilitato

en: *PCSX*: Xa Disabled
it: *PCSX*: disabilita Xa

en: *PCSX*: Xa Enabled
it: *PCSX*: abilita Xa

en: -> Copy ->
it: -> Copia ->

en: 0: Emulated vram - Needs FVP
it: 0: Vram emulata, richiede FVP

en: 0: Emulated vram - ok most times
it: 0: Vram emulata, funziona quasi sempre bene

en: 0: None
it: 0: Nessuno

en: 0: None
    1: 2xSai
    2: 2xSuperSai
    3: SuperEagle
    4: Scale2x
    5: Scale3x
    6: HQ2X
    7: HQ3X
it: 0: Nessuno
    1: 2xSai
    2: 2xSuperSai
    3: SuperEagle
    4: Scala2x
    5: Scala3x
    6: HQ2X
    7: HQ3X

en: 0: None (standard)
it: 0: Nessuno (standard)

en: 0: None - Fastest, most glitches
it: 0: Nessuno, velocissimo, più disturbi

en: 0: Off (fastest)
    1: Game dependant
    2: Always
it: 0: Disattivato (più veloce)
    1: Dipendente dal gioco
    2: Sempre

en: 0: don't care - Use driver's default textures
it: 0: non se ne preoccupa, usa le strutture di default del driver

en: 1: 2xSaI (much vram needed)
it: 1: 2xSaI (richiede più vram)

en: 1: 4444 - Fast, but less colorful
it: 1: 4444, veloce, ma meno colorito

en: 1: Black - Fast, no effects
it: 1: Nero, veloce, nessun effetto

en: 1: Gfx card buffer reads
it: 1: Legge il buffer Gfx della scheda

en: 1: Minimum - Missing screens
it: 1: Minimo, schermi mancanti

en: 1: Standard - Glitches will happen
it: 1: Standard, si verificheranno dei disturbi

en: 2: 5551 - Nice colors, bad transparency
it: 2: 5551, colori piacevoli, cattiva trasparenza

en: 2: Extended - No black borders
it: 2: Esteso, senza bordi neri

en: 2: Gfx card buffer - Can be slow
it: 2: Gfx card buffer, può essere lento

en: 2: Gfx card buffer moves
it: 2: Sposta il buffer Gfx della scheda

en: 2: Scaled (needs tex filtering)
it: 2: Scalato (necessita del filtraggio della struttura)

en: 2: Standard - OK for most games
it: 2: Standard, va bene per la maggior parte dei giochi

en: 3: 8888 - Best colors, more ram needed
it: 3: 8888, colori migliori, richiede più ram

en: 3: Enhanced - Shows more stuff
it: 3: Migliorato, visualizza più cose

en: 3: Gfx buffer reads & moves
it: 3: Legge e sposta il buffer Gfx

en: 3: Gfx card & soft - slow
it: 3: Gfx card e soft, lento

en: 3: Standard without sprites - unfiltered 2D
it: 3: Standard senza immagini, 2D non filtrato

en: 4: BGR8888 - Faster on some cards
it: 4: BGR8888, velocissimo su alcune schede

en: 4: Extended - Causing garbage
it: 4: Esteso, produce risultati poco apprezzabili

en: 4: Extended without sprites - unfiltered 2D
it: 4: Esteso senza immagini, 2D non filtrato

en: 4: Full Software (FVP)
it: 4: Software completo (FVP)

en: 5: Standard + smoothed sprites
it: 5: Standard + immagini uniformi

en: 6: Extended + smoothed sprites
it: 6: Esteso + immagini uniformi

en: <- Copy <-
it: <- Copia <-

en: <- Un/Delete
it: <- Non/Elimina

en: <b>Cheat Codes</b>
it: <b>Codici cheat</b>

en: <b>Cheat Search</b>
it: <b>Cerca cheat</b>

en: <b>Compatibility</b>
it: <b>Compatibilità</b>

en: <b>General</b>
it: <b>Generale</b>

en: <b>Memory Card 1</b>
it: <b>Memory card 1</b>

en: <b>Memory Card 2</b>
it: <b>Memory card 2</b>

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: <b>Plugins</b>
it: <b>Plugin</b>

en: <b>Screen</b>
it: <b>Schermo</b>

en: <b>System Type</b>
it: <b>Regione del sistema</b>

en: <b>XA Music</b>
it: <b>Musica XA</b>

en: A PlayStation emulator.
it: Un emulatore della PlayStation.

en: ALSA Sound
it: Audio ALSA

en: About
it: Informazioni

en: About...
it: Informazioni...

en: Adapted from P.E.Op.S OpenGL GPU by Pete Bernert
it: Adattato da P.E.Op.S OpenGL GPU da Pete Bernert

en: Add New Cheat
it: Aggiungi un nuovo cheat

en: Additional uploads
it: Invio di dati addizionali

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adjust XA speed
it: Aggiusta la velocità di XA

en: Adjust screen width
it: Aggiusta la larghezza dello schermo

en: Advanced blending (Accurate psx color emulation)
it: Mescolamento avanzato (emulazione accurata del colore della psx)

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Files (*.*)
it: Tutti i file (*.*)

en: Alpha Multipass (correct opaque texture areas)
it: Alpha Multipass (corregge le aree opache della struttura)

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to format this Memory Card?
it: Sei sicuro di voler formattare questa memory card?

en: Are you sure you want to paste this selection?
it: Sei sicuro di voler incollare questa selezione?

en: Autodetect
it: Rileva automaticamente

en: Autodetect FPS limit
it: Rileva automaticamente il limite degli FPS

en: Based on P.E.Op.S. MesaGL Driver V1.78
    Coded by Pete Bernert
it: Basato sul driver P.E.Op.S. MesaGL V1.78
    Scritto da Pete Bernert

en: Battle cursor (FF7)
it: Cursore della battaglia (Final Fantasy 7)

en: Better FPS limit in some
it: Miglior limite degli FPS in qualche

en: Black & White Mdecs Only Disabled
it: Disabilita solo i filmati in bianco e nero

en: Black & White Mdecs Only Enabled
it: Abilita solo i filmati in bianco e nero

en: Black & White Movies
it: Filmati in bianco e nero

en: Black && White Movies
it: Filmati in bianco e nero

en: Black brightness (Lunar)
it: Luminosità bassa (Lunar)

en: Black screens in Lunar
it: Schermi neri in Lunar

en: Bleem Memory Card (*.mcd)
it: Memory card bleem (*.mcd)

en: Blending (0..255, -1=dot):
it: Fusione (0..255, -1=punto):

en: Button
it: Pulsante

en: C&lose
it: C&hiudi

en: CD ROM failed
it: Si è verificato un problema con il CD ROM

en: CD-ROM Drive Reader
it: Lettore del dispositivo CD-ROM

en: CDR NULL Plugin
it: Plugin NULL CDR

en: CDR configuration
it: Configurazione del CD-ROM

en: CDRinit error: %d
it: CDRinit errore: %d

en: COFF files not supported.
it: File COFF non supportato.

en: CVGS Memory Card (*.mem;*.vgs)
it: Memory card CVSG (*.mem;*.vgs)

en: C_ontrollers...
it: C_ontroller...

en: Cache Size (Def. 64):
it: Dimensione della cache (def. 64)

en: Cancel
it: Annulla

en: Capcom fighting games
it: Giochi di combattimento della Capcom

en: Catalan
it: Catalano

en: Cdrom Speed (Def. 0 = MAX):
it: Velocità del cdrom (def. 0 = MAX):

en: Centered
it: Centrato

en: Ch&eat Code...
it: Codice ch&eat...

en: Change
it: Cambia

en: Cheat &Search...
it: Cerca &cheat...

en: Cheat Code:
it: Codice cheat:

en: Cheat Codes
it: Codici cheat

en: Cheat Description:
it: Descrizione del cheat:

en: Cheat Search
it: Cerca cheat

en: Cheats loaded from: %s
it: Cheat caricati da: %s

en: Cheats saved to: %s
it: Cheat salvati in: %s

en: Choose this if XA music is played too quickly.
it: Seleziona se la musica di XA si ascoltasse troppo rapidamente.

en: Choose your CD-ROM device or type its path if it's not listed
it: Scegli il tuo dispositivo CD-ROM o digita il suo path se non è elencato

en: Circle
it: Cerchio

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Compatibility mode
it: Modo di compatibilità

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration not OK!
it: La configurazione non è corretta!

en: Configure CD-ROM
it: Configura il CD-ROM

en: Configure CPU
it: Configura la CPU

en: Configure Controllers
it: Configura i controller

en: Configure Graphics
it: Configura il video

en: Configure Memory Cards
it: Configura la memory card

en: Configure NetPlay
it: Configura il NetPlay

en: Configure PCSX
it: Configura PCSX

en: Configure Sound
it: Configura l'audio

en: Configure X11 Video
it: Configura X11 Video

en: Configure...
it: Configura...

en: Confirmation
it: Conferma

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Connection closed!
it: Connessione chiusa!

en: Continue Emulation
it: Continua l'emulazione

en: Continue...
it: Continua...

en: Controllers...
it: Controller...

en: Copy
it: Copia

en: Could not load CD-ROM plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s del CD-ROM!

en: Could not load CD-ROM!
it: Impossibile caricare il CD-ROM!

en: Could not load CD-ROM!
it: Impossibile caricare il CD-ROM!

en: Could not load Controller 1 plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s del controller 1!

en: Could not load Controller 2 plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s del controller 2!

en: Could not load GPU plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s della GPU!

en: Could not load NetPlay plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s di NetPlay!

en: Could not load SPU plugin %s!
it: Impossibile caricare il plugin %s della SPU!

en: Could not open BIOS directory: '%s'
it: Impossibile aprire la cartella del BIOS: '%s'

en: Could not open BIOS:"%s". Enabling HLE Bios!
it: Impossibile aprire il BIOS:"%s". Sto abilitando il bios HLE!

en: Could not open directory: '%s'
it: Impossibile aprire la cartella: '%s'

en: Could not run BIOS
it: Impossibile avviare il BIOS

en: Cpu Config
it: Configurazione della Cpu

en: Create a new Memory Card
it: Crea una nuova memory card

en: Creating memory card: %s
it: Creazione in corso della memory card: %s

en: Cross
it: Croce

en: D-Pad Down
it: D-Pad Giù

en: D-Pad Left
it: D-Pad Sinistra

en: D-Pad Right
it: D-Pad Destra

en: D-Pad Up
it: D-Pad Su

en: Data Base:
it: Base di dato:

en: Data Type:
it: Tipo di dato:

en: DataDeck Memory Card (*.ddf)
it: Memory card DataDeck (*.ddf)

en: Debugger started.
it: Il debugger è stato avviato.

en: Debugger stopped.
it: Il debugger è stato fermato.

en: Decimal
it: Decimale

en: Decimal
    Hexadecimal
it: Decimale
    Esadecimale

en: Decreased
it: Decrementato

en: Decreased By
it: Decrementato da

en: Deleted
it: Eliminato

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Device:
it: Dispositivo:

en: DexDrive Memory Card (*.gme)
it: Memory card DexDrive (*.gme)

en: Different
it: Differente

en: Digital Pad
    Analog Pad
it: Pad digitale
    Pad analogico

en: Direct FB updates
it: Aggiornamenti del Direct FB

en: Disable CD Audio
it: Disabilita CD audio

en: Disable CPU Saving
it: Disabilita il salvataggio della CPU

en: Disable Cd audio
it: Disabilita cd audio

en: Disable XA Decoding
it: Disabilita il decoding XA

en: Disable Xa Decoding
it: Disabilita il decoding Xa

en: Disable coord check
it: Disabilita il controllo della coordinata

en: Disable coordinate check
it: Disabilita il controllo della coordinata

en: Dithering
it: Retinatura

en: Dithering:
it: Retinatura:

en: Down
it: Giù

en: Draw quads with triangles
it: Disegna quadrati con trinagoli

en: E&xit
it: E&sci

en: E_xit
it: E_sci

en: Edit Cheat
it: Modifica cheat

en: Edit Cheat Codes
it: Modifica i codici dei cheat

en: Emulation Paused.
it: L'emulazione è stata messa in pausa.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Console Output
it: Abilita l'output sulla console

en: Enable Debugger
it: Abilita il debugger

en: Enable Interpreter CPU
it: Abilita l'interprete della CPU

en: Enable Interpreter Cpu
it: Abilita l'interprete della cpu

en: Enable frame skipping
it: Abilita il salto dei frame

en: Enable subchannel read
it: Abilita la lettura del subchannel

en: Enable this if games display too quickly.
it: Abilita se i giochi sono visualizzati troppo rapidamente.

en: Enabled
it: Abilitato

en: English
it: Inglese

en: Enter the values and start your search.
it: Digita i valori ed inizia la tua ricerca.

en: Equal Value
it: Stesso valore

en: Equal Value
    Not Equal Value
    Range
    Increased By
    Decreased By
    Increased
    Decreased
    Different
    No Change
it: Stesso valore
    Valore diverso
    Scala
    Incrementato da
    Decrementato da
    Incrementato
    Decrementato
    Differente
    Nessun cambio

en: Error
it: Errore

en: Error Closing CDR Plugin
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin del CD-ROM

en: Error Closing GPU Plugin
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin della GPU

en: Error Closing SPU Plugin
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin della SPU

en: Error Loading Symbol
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del simbolo

en: Error Opening CDR Plugin
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del CD-ROM

en: Error Opening GPU Plugin (%d)
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin della GPU (%d)

en: Error Opening PAD1 Plugin (%d)
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del PAD1 (%d)

en: Error Opening PAD2 Plugin (%d)
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del PAD2 (%d)

en: Error Opening SPU Plugin (%d)
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin della SPU (%d)

en: Error allocating memory
it: Si è verificato un errore durante l'allocazione della memoria

en: Error allocating memory!
it: Si è verificato un errore durante l'allocazione della memoria!

en: Error closing CD-ROM plugin!
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin del CD-ROM!

en: Error closing Controller 1 Plugin!
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin del controller 1!

en: Error closing Controller 2 plugin!
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin del controller 2!

en: Error closing GPU plugin!
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin della GPU!

en: Error closing SPU plugin!
it: Si è verificato un errore durante la chiusura del plugin della SPU!

en: Error initializing CD-ROM plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin del CD-ROM: %d

en: Error initializing Controller 1 plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin del controller 1: %d

en: Error initializing Controller 2 plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin del controller 2: %d

en: Error initializing GPU plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin della GPU: %d

en: Error initializing NetPlay plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin di NetPlay: %d

en: Error initializing SPU plugin: %d
it: Si è verificato un errore durante l'inizializzazione del plugin della SPU: %d

en: Error loading %s: %s
it: Si è verificato un errore durante il caricamento di %s: %s

en: Error loading state %s!
it: Si è verificato un errore durante il caricamento dello stato %s!

en: Error opening CD-ROM plugin!
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del CD-ROM!

en: Error opening Controller 1 plugin!
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del controller 1!

en: Error opening Controller 2 plugin!
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin del controller 2!

en: Error opening GPU plugin!
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin della GPU!

en: Error opening SPU plugin!
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del plugin della SPU!

en: Error opening file: %s.
it: Si è verificato un errore durante l'apertura del file: %s.

en: Error saving state %s!
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio dello stato %s!

en: Error: Glade interface could not be loaded!
it: Errore: impossibile caricare l'interfaccia di glade!

en: Expand screen width
it: Espandi la larghezza dello schermo

en: FPS limit auto-detection
it: Autorilevamento del limite degli FPS

en: FPS limit manual
it: Limite manuale degli FPS

en: Failed loading plugins!
it: Il caricamento dei plugin non è andato a buon fine!

en: Fake 'gpu busy'
it: Simula lo stato di 'gpu occupata'

en: Filtering:
it: Filtraggio:

en: First Controller
it: Primo controller

en: For precise framerate
it: Per framerate preciso

en: Force 15 bit framebuffer updates (faster movies)
it: Forza a 15 bit gli aggiornamenti del framebuffer (filmati velocissimi)

en: Format
it: Formatta

en: Format Mcd
it: Formatta la memory card

en: Format card
it: Formatta la memory card

en: Format this Memory Card?
it: Formatto questa memory card?

en: Founded Addresses: %d
it: Indirizzi trovati: %d

en: Framebuffer access:
it: Accesso del framebuffer:

en: Framebuffer textures:
it: Strutture del framebuffer:

en: Free
it: Libero

en: Freeze
it: Blocca

en: Freeze %.8X
it: Blocca %.8x

en: Freeze value
it: Blocca valore

en: French
it: Francese

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: GPUinit error: %d
it: GPUinit errore: %d

en: Game
it: Gioco

en: Game ID
it: ID del gioco

en: Gamepad/Keyboard Input
it: Input del gamepad/tastiera

en: Gamepad/Keyboard Input Configuration
it: Configurazione input del gamepad/tastiera

en: German
it: Tedesco

en: Graphics
it: Video

en: Graphics...
it: Video...

en: Graphics:
it: Video:

en: Greek
it: Greco

en: Height:
it: Altezza:

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: HiRes Tex:
it: Struttura ad alta risoluzione:

en: High compatibility mode
it: Alto modo di compatibilità

en: Icon
it: Icona

en: If you format the memory card, the card will be empty, and any existing data overwritten.
it: Se formatti la memory card, questa sarà svuotata e tutti i dati esistenti saranno sovrascritti.

en: Ignore brightness color
it: Ignora il colore della luminosità

en: Increased
it: Incrementato

en: Increased By
it: Incrementato da

en: Initial Window Size:
it: Dimensione iniziale della finestra:

en: Interpolation:
it: Interpolazione:

en: Invalid PPF patch: %s.
it: Patch PPF non valida: %s.

en: Invalid cheat code!
it: Codice del cheat non valido!

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Joystick: Axis %d%c
it: Joystick: Asse %d%c

en: Joystick: Button %d
it: Joystick: Pulsante %d

en: Joystick: Hat %d %s
it: Joystick: hat %d %s

en: Keep psx aspect ratio
it: Mantiene la proporzione dell'aspetto della psx

en: Key
it: Tasto

en: Keyboard:
it: Tastiera:

en: Korean
it: Coreano

en: L-Stick Down
it: L-Stick Giù

en: L-Stick Left
it: L-Stick Sinistra

en: L-Stick Right
it: L-Stick Destra

en: L-Stick Up
it: L-Stick Su

en: Lazy screen update
it: Aggiorna schermo pigro

en: Lazy upload (DW7)
it: Upload pigro (Dragon Warrior 7)

en: Left
it: Sinistra

en: Leftdown
it: In basso a sinistra

en: Leftup
it: In alto a sinistra

en: Line mode (polygons will not get filled)
it: Modalità linea (i poligoni non saranno riempiti)

en: Loaded CD Image: %s
it: È stata caricata l'immagine del CD: %s

en: Loaded PPF %d.0 patch: %s.
it: Caricata la patch PPF %d.0: %s.

en: Loaded state %s.
it: È stato caricato lo stato %s.

en: Loading memory card %s
it: Sto caricando la memory card %s

en: Low
    Medium
    Loud
    Loudest
it: Basso
    Medio
    Alto
    Altissimo

en: Mac OS X Sound
it: Audio Mac OS X

en: Maintain 4:3 Aspect Ratio
it: Mantiene la proporzione dell'aspetto a 4:3

en: Mask bit detection (needed by a few games, zbuffer)
it: Rilevazione del bit mask (richiesto da pochi giochi, zbuffer)

en: Memcard Manager
it: Gestore della memory card

en: Memcards...
it: Memory card...

en: Memory Card 1
it: Memory card 1

en: Memory Card 2
it: Memory card 2

en: Memory Card Manager
it: Gestore della memory card

en: Memory card %s failed to load!
it: Impossibile caricare la memory card %s!

en: Misc
it: Varie

en: Modify
it: Modifica

en: Modify value
it: Modifica il valore

en: Multi-Threaded (Recommended)
it: Multi-Threaded (consigliato)

en: NETinit error: %d
it: NETinit errore: %d

en: NULL Sound
it: Senza audio

en: Name
it: Nome

en: Needed by Dark Forces
it: Richiesto da Dark Forces

en: NetPlay Configuration
it: Configurazione del NetPlay

en: New
it: Nuovo

en: New Memory Card.mcd
it: Nuova memory card.mcd

en: New value:
it: Nuovo valore:

en: No Change
it: Nessun cambio

en: No addresses found.
it: Non è stato trovato nessun indirizzo.

en: No blue glitches (LoD)
it: Senza spurie blu (Legend of Dragoon)

en: No configuration required
it: Non necessita di essere configurato

en: No free space on memory card
it: Non c'è spazio libero sulla memory card

en: No memory card value was specified - creating a default card %s
it: Nessun valore specificato per la memory card, sto creando una card di default %s

en: No subtr. blending
it: Senza sottrazione nella fusione

en: None
it: Nessuno

en: None
    Simple
    Gaussian
    Cubic
it: Nessuno
    Semplice
    Gaussiano
    Cubico

en: Normal (No Cache)
    Threaded - Faster (With Cache)
it: Normale (senza cache)
    Threaded, veloce (con la cache)

en: Not Equal Value
it: Valore diverso

en: Not a valid PSX file
it: Non è un file valido della PSX

en: Note: The NetPlay Plugin Directory should be the same as the other Plugins.
it: Nota: la cartella del plugin NetPlay dovrebbe essere la stessa degli altri plugin.

en: Notice
it: Avviso

en: Odd/even bit hack
it: Hack del bit dispari/pari

en: Odd/even hack
it: Hack del dispari/pari

en: Off
    Simple
    Playstation
it: Disattivato
    Semplice
    Playstation

en: Offscreen Drawing:
it: Disegno fuori schermo:

en: Old frame skipping
it: Vecchio salto del frame

en: Old texture filtering
it: Filtraggio della struttura vecchia

en: Open Cheat File
it: Apri il file del cheat

en: Open PSX Disc Image File
it: Apri il file immagine del disco PSX

en: OpenGL Driver
it: Driver OpenGL

en: OpenGL Driver configuration
it: Configurazione del driver OpenGL

en: Options
it: Opzioni

en: P.E.Op.S. SoftGL Driver V1.17
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
it: Driver P.E.Op.S. SoftGL V1.17
    Scritto da Pete Bernert e dal team P.E.Op.S.

en: P.E.Op.S. Xvideo Driver V1.17
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
it: Driver P.E.Op.S. Xvideo V1.17
    Scritto da Pete Bernert e dal team P.E.Op.S.

en: PAD1init error: %d
it: PAD1init errore: %d

en: PAD2init error: %d
it: PAD2init errore: %d

en: PC FPS calculation
it: Calcolo degli FPS del PC

en: PC fps calculation
it: Calcolo degli fps del PC

en: PCSX - A PlayStation Emulator
    
    Original Authors:
    main coder: linuzappz
    co-coders: shadow
    ex-coders: Nocomp, Pete Bernett, nik3d
    Webmaster: AkumaX
it: PCSX, un emulatore della PlayStation
    
    Autori originari:
    programmatore principale: linuzappz
    co-programmatori: shadow
    ex-programmatori: Nocomp, Pete Bernett, nik3d
    Webmaster: AkumaX

en: PCSX Cheat Code Files
it: File del codice dei cheat di PCSX

en: PCSX Cheat Code Files (*.cht)
it: File cheat di PCSX (*.cht)

en: PCSX State Format
it: Formato dei salvataggi di PCSX

en: PCSX cannot be configured without using the GUI -- you should restart without -nogui.
it: PCSX non può essere configurato senza una GUI, dovresti riavviare senza l'opzione -nogui.

en: PSX Image Files (*.bin, *.img, *.mdf, *.iso)
it: File immagine PSX (*.bin, *.img, *.mdf, *.iso)

en: PSX emulator couldn't be initialized.
it: Impossibile inizializzare l'emulatore PSX.

en: Paste
it: Incolla

en: Pcsx Msg
it: Messaggio di pcsx

en: Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
it: Pete Bernert ed il team P.E.Op.S.

en: Play only one channel for a performance boost.
it: Suona solo un canale, per una prestazione migliore.

en: PlayStation Executable Files
it: File eseguibili della PlayStation

en: Please wait while connecting... %c
it: Attendere prego, connessione in corso... %c

en: Plugins loaded.
it: Plugin caricati.

en: Polygon anti-aliasing (slow with most cards)
it: Poligono anti-aliasing (lento con la maggior parte delle schede)

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Psx Exe Format
it: Formato exe della Psx

en: Psx Isos (*.iso;*.mdf;*.img;*.bin)
it: ISO della psx (*.iso;*.mdf;*.img;*.bin)

en: Psx Mcd Format (*.mcr;*.mc;*.mem;*.vgs;*.mcd;*.gme;*.ddf)
it: Formato memory card della psx (*.mcr;*.mc;*.mem;*.vgs;*.mcd;*.gme;*.ddf)

en: Psx Memory Card (*.mcr;*.mc)
it: Memory card psx (*.mcr;*.mc)

en: Psx System Type
it: Regione del sistema

en: PulseAudio Sound
it: Audio PulseAudio

en: Quality:
it: Qualità

en: R-Stick Down
it: R-Stick Giù

en: R-Stick Left
it: R-Stick Sinistra

en: R-Stick Right
it: R-Stick Destra

en: R-Stick Up
it: R-Stick Su

en: Range
it: Scala

en: Re&set
it: Re&setta

en: Ready
it: Pronto

en: Reload Mcd
it: Ricarica la memory card

en: Repeated flat tex triangles
it: Triangoli della struttura piana ripetuti

en: Reset
it: Resetta

en: Restart
it: Riavvia

en: Reverb:
it: Riverbero:

en: Right
it: Destra

en: Rightdown
it: In basso a destra

en: Rightup
it: In alto a destra

en: Romanian
it: Rumeno

en: Run &BIOS
it: Avvia &BIOS

en: Run &CD
it: Avvia &CD

en: Run &EXE...
it: Avvia &EXE...

en: Run &ISO...
it: Avvia &ISO...

en: Run CD
it: Avvia il CD

en: Run ISO Image
it: Avvia l'immagine ISO

en: Run ISO...
it: Avvia ISO...

en: Run _BIOS
it: Avvia _BIOS

en: Run _CD
it: Avvia _CD

en: Run _EXE...
it: Avvia _EXE...

en: Run _ISO...
it: Avvia _ISO...

en: Running BIOS is not supported with Internal HLE BIOS.
it: L'avvio del BIOS non è supportato con il BIOS HLE interno.

en: Running BIOS is not supported with Internal HLE Bios.
it: L'avvio del BIOS non è supportato dal bios interno HLE.

en: Running PCSX Version %s (%s).
it: Avvio in corso di PCSX versione %s (%s).

en: Russian
it: Russo

en: S&witch ISO...
it: C&ambia ISO...

en: SIO IRQ Always Enabled
it: SIO IRQ sempre abilitato

en: SIO IRQ Not Always Enabled
it: SIO IRQ non sempre abilitato

en: SPU IRQ Always Enabled
it: SPU IRQ sempre abilitato

en: SPU IRQ Wait
it: Attesa dell'IRQ della SPU

en: SPUinit error: %d
it: SPUinit errore: %d

en: S_witch ISO...
it: C_ambia ISO...

en: Save Cheat File
it: Salva il file del cheat

en: Saved state %s.
it: È stato salvato lo stato %s.

en: Screen smoothing (can be slow or unsupported)
it: Schermo uniforme (può essere lento o non supportato)

en: Search
it: Cerca

en: Search For:
it: Cerca per:

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search in:
it: Cerca in:

en: Second Controller
it: Secondo controller

en: Select
it: Tasto Select

en: Select A File
it: Seleziona un file

en: Select Bios Directory
it: Seleziona la cartella del bios

en: Select CD-ROM device
it: Seleziona il dispositivo CD-ROM

en: Select Folder to Search
it: Seleziona una cartella per la ricerca

en: Select Mcd
it: Seleziona la memory card

en: Select PSX EXE File
it: Seleziona un file EXE della PSX

en: Select Plugins Directory
it: Seleziona la cartella dei plugin

en: Select State File
it: Seleziona il file dello stato

en: Select read mode:
it: Seleziona la modalità di lettura:

en: Set Bios Directory
it: Imposta la cartella del bios

en: Set FPS
it: Imposta gli FPS

en: Set Plugins Directory
it: Imposta la cartella dei plugin

en: Show FPS
it: Visualizza gli FPS

en: Show FPS display on startup
it: Visualizza gli FPS all'avvio

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Single channel sound
it: Audio del singolo canale

en: Sio Irq Always Enabled
it: Sio irq sempre abilitato

en: Skip every second frame
it: Salta ogni secondo frame

en: Skip frames when rendering.
it: Salta i frame durante il rendering.

en: Soft FB access
it: Accesso al FB via software

en: SoftGL Driver
it: Driver SoftGL

en: Sound
it: Audio

en: Sound...
it: Audio...

en: Sound:
it: Audio:

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Special game fixes
it: Attiva il gioco speciale

en: Spindown Time:
it: Tempo di spindown:

en: Spu Irq Always Enabled
it: Spu irq sempre abilitato

en: Square
it: Quadrato

en: Start
it: Tasto Start

en: Status
it: Stato

en: Stretching:
it: Allungamento:

en: Swap front detection
it: Rilevamento dell'inversione frontale

en: Switch ISO Image
it: Cambia l'immagine ISO

en: Switch ISO...
it: Cambia ISO...

en: Test...
it: Prova...

en: Textures
it: Strutture

en: The CD does not appear to be a valid Playstation CD
it: Il CD inserito non sembra essere un valido CD della Playstation

en: The CD-ROM could not be loaded
it: Impossibile caricare il CD-ROM

en: The file does not appear to be a valid Playstation executable
it: Il file non sembra essere un eseguibile valido della Playstation

en: The memory card %s doesn't exist - creating it
it: La memory card %s non esiste, la sto creando

en: There are no free slots available on the target memory card. Please delete a slot first.
it: Non vi sono slot liberi disponibili nella memory card. Elimina almeno uno slot.

en: This file does not appear to be a valid PSX file.
it: Questo file non sembra essere un file valido di PSX.

en: This plugin doesn't need to be configured.
it: Questo plugin non necessita di essere configurato.

en: This plugin reports that should not work correctly
it: Questo plugin potrebbe non funzionare correttamente

en: This plugin reports that should work correctly
it: Questo plugin dovrebbe funzionare correttamente

en: Title
it: Titolo

en: To:
it: A:

en: Toggle whether the FPS will be shown.
it: Commuta quando saranno visualizzati gli FPS.

en: Toggle windowed/fullscreen mode.
it: Commuta modo finestra/schermo intero.

en: Too many addresses found.
it: Sono stati trovati troppi indirizzi.

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Triangle
it: Triangolo

en: Type:
it: Tipo:

en: Un/Delete
it: Non/Elimina

en: Un/Delete ->
it: Non/Elimina ->

en: Unable to start debug server.
it: Impossibile avviare il server del debug.

en: Unfiltered MDECs (small movie speedup)
it: MDECs non filtrati (basso guadagno di velocità nei filmati)

en: Unknown CPE opcode %02x at position %08x.
it: Opcode CPE sconosciuto %02x alla posizione %08x.

en: Unsupported PPF version (%d).
it: Versione PPF non supportata (%d).

en: Up
it: Su

en: Use FPS limit
it: Usa il limite degli FPS

en: Use Frame skipping
it: Usa il salto dei frame

en: Use OpenGL extensions (recommended)
it: Usa le estensioni OpenGL (consigliato)

en: Use game fixes
it: Usa le difficoltà del gioco

en: Use the asynchronous SPU interface.
it: Usa l'interfaccia asincrona della SPU.

en: Used
it: Usato

en: VRam size in MBytes (0..1024, 0=auto):
it: Dimensione della VRam in MByte (0..1024, 0=auto):

en: Value:
it: Valore:

en: Version: 1.78
it: Versione: 1.78

en: Wait for CPU; only useful for some games.
it: Attende la CPU; utile solo per alcuni giochi.

en: Width:
it: Larghezza:

en: Window options
it: Opzioni della finestra

en: XA Disabled
it: XA disabilitato

en: XA Enabled
it: XA abilitato

en: XVideo Driver
it: Driver XVideo

en: Yellow rect (FF9)
it: Rettangolo giallo (Final Fantasy 9)

en: Yes
it: Sì

en: _About PCSX...
it: _Informazioni su PCSX...

en: _Browse...
it: _Visualizza...

en: _Configuration
it: _Configurazione

en: _Continue
it: _Continua

en: _Emulator
it: _Emulatore

en: _Graphics...
it: _Video...

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Load State
it: _Carica stato

en: _Memory Cards...
it: _Memory card...

en: _Other...
it: _Altri...

en: _Plugins & BIOS...
it: _Plugin e BIOS...

en: _Reset
it: _Resetta

en: _Save State
it: _Salva stato

en: _Search...
it: _Cerca...

en: _Sound...
it: _Audio...

en: better g-colors, worse textures
it: Miglior g-color, strutture poco definite

en: label_resultsfound
it: etichetta_risultatitrovati

en: unused
it: Inutilizzato
